Kategorie

Rodzaje montażu paneli fotowoltaicznych

rodzaje montażu paneli fotowoltaicznych., Montážní konstrukce

Bezpieczeństwo użytkowania instalacji fotowoltaicznej uzależnione jest w dużej mierze od jakości jej montażu. Systemy montażowe muszą sprostać deszczom, silnym wiatrom i grubej warstwie śniegu i to przez co najmniej 25 lat. Wybór dobrej jakości profili montażowych jest równie ważny, jak wybór samych paneli fotowoltaicznych czy inwertera. Jakie są rodzaje montażu paneli fotowoltaicznych i na jaki warto się zdecydować?

Konstrukcje montażowe – rodzaje montażu paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne zachowują swoje parametry nawet przez 25-30 lat, dlatego konstrukcje montażowe muszą być równie solidne. Odporność na wygięcie, korozję czy zerwanie to absolutna podstawa wydajnej i bezpiecznej eksploatacji paneli. Nadmierne naprężenia mogłyby doprowadzić do pęknięcia szklanej powierzchni modułów, co generuje nie tylko dodatkowe koszty, ale i ryzyko uszkodzenia innych elementów. Jakość szyn montażowych, haków, łączników, stelaży, klem, śrub czy nakrętek bezpośrednio przekłada się na trwałość instalacji.

Dwa najpopularniejsze rodzaje systemów montażowych do paneli PV to instalacje dachowe oraz gruntowe. System dachowy, montowany na połaciach domu, garażu czy budynku gospodarczego, cieszy się w Polsce największą popularnością. Jest najtańszy, a przy tym nie zabiera miejsca w ogrodzie. Część inwestorów decyduje się jednak na instalację montowaną na gruncie, która daje większe możliwości oraz zazwyczaj gwarantuje wyższe uzyski prądu. Jaki montaż paneli fotowoltaicznych wybrać?

Dobór konstrukcji montażowej do fotowoltaiki

Wybór odpowiedniego rodzaju fotowoltaiki uzależniony jest nie tylko od upodobań czy budżetu, ale i innych czynników. Najistotniejszym z nich jest ekspozycja dachu. Największą produkcję prądu ze słońca zapewni dach skierowany na południe, dlatego domy o tej konstrukcji już na starcie mają przewagę. Ważnym czynnikiem jest także konstrukcja więźby dachowej. Jeśli dach jest stary, spróchniały lub niedostosowany do dużych obciążeń, instalacja modułów fotowoltaicznych może okazać się niemożliwa. Z tego względu przed wykonaniem prac doświadczone firmy montujące fotowoltaikę dokładnie analizują możliwości danego budynku, uwzględniając także dodatkowe obciążenie czapą śnieżną. Następnie dobierają właściwe rodzaje montażu paneli fotowoltaicznych.

Dobór konstrukcji montażowej do fotowoltaiki
Dobór konstrukcji montażowej do fotowoltaiki. Montaż fotowoltaiki, fotowoltaika na dachu skośnym.

Fotowoltaika na dachu skośnym

Instalacja fotowoltaiczna na dachu przynosi wiele korzyści. Jest estetyczna, prosta w montażu, a przy tym niedroga. Przed montażem paneli fotowoltaicznych rozmieszczane są na połaci dachowej specjalne profile montażowe, wykonane z ocynkowanej stali nierdzewnej lub aluminium. Panele przytwierdzane są następnie klemami, odpornymi na rdzę, promieniowanie UV czy wysoką temperaturę.

Panele fotowoltaicznym na dachu skośnym mogą być mocowane na różnych powierzchniach. Jeśli dach pokryty jest dachówką ceramiczną, niektóre elementy wymagają docięcia. W przypadku blachodachówki i innych pokryć (w tym montaż paneli fotowoltaicznych na papie) wiercone są otwory, które następnie muszą być dobrze uszczelnione. Od precyzji wykonania prac zależy to, czy dach nie będzie przeciekał. Innym błędem montażowym jest zbyt duże naprężenie poszczególnych paneli PV. Instalacja montażowa powinna uwzględniać także wentylację modułów i prowadzenie przewodów z dala od rozgrzanych elementów. To kluczowe dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Aby instalacja na dachu skośnym była możliwa, dach musi mieć odpowiednią wytrzymałość więźby dachowej. Jeśli poddasze nie jest zagospodarowane, czasem wystarczy wzmocnić konstrukcję dachu lub wymienić uszkodzone elementy. Kluczowy dla wydajności instalacji jest natomiast kształt dachu. O dachu skośnym możemy mówić, gdy ma on przynajmniej 15 stopni spadku, jednakże najkorzystniejsze pochylenie połaci to 30-35 stopni. Gwarantuje ono najlepsze padanie promieni słonecznych. W projekcie należy uwzględnić także kominy, lukarny i inne elementy, które mogłyby zacienić ogniwa. Jeśli natomiast żadna z połaci nie jest skierowana na południe, alternatywą jest instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód, z panelami rozmieszczonymi po dwóch stronach dachu skośnego.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Ograniczenie pochylenia paneli słonecznych do ok. 20-25 stopni może zwiększyć uzysk prądu w sezonie letnim, czyli wtedy, gdy produkcja energii jest największa. W dalszym ciągu panele muszą mieć jednak spadek. Na dachach płaskich stosuje się więc dodatkowe konstrukcje wsporcze, które ustawiają moduły pod kątem 30-35 stopni. Szczegółowe pochylenie ustalane jest indywidualnie dla każdego budynku i w południowej części Polski panele ustawia się nieco bardziej poziomo niż na północy kraju. Płaski dach daje większe możliwości, bowiem uniezależnia od kierunku ustawienia domu. Panele można więc skierować na południe, co gwarantuje wysoki szczyt mocy i długi okres produkcji prądu.

Rodzaj konstrukcji wsporczej na dach płaski uzależniony jest od tego, czy jest możliwość przytwierdzenia stelaża do dachu. Metoda inwazyjna daje największe bezpieczeństwo i jest zalecana przez specjalistów. Jeśli jednak nie można instalacji przykręcić do dachu płaskiego, stosuje się obciążenia balastowe w postaci betonowych bloczków. Należy wówczas uwzględnić ich wagę. Alternatywnym sposobem dla obciążenia jest system klejony lub zgrzewany. To system dedykowany do dachów o niskiej nośności. Trapezowe szyny nie są w nim obciążane, a przepasane opaskami, które następnie zespajane są trwale z membraną dachową.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce konstrukcje gruntowe. Choć są droższe, mają szereg ważnych zalet. Dzięki stalowym lub aluminiowym stelażom można dowolnie ustawić panele, by zwiększyć produkcję prądu. Wyższy uzysk to efekt nie tylko korzystniejszego ustawienia, ale i lepszej wentylacji modułów PV. Dodatkowo panele fotowoltaiczne montowane na gruncie są łatwo dostępne, więc oczyszczenie ich z liści, kurzu czy ptasich odchodów nie stanowi żadnego problemu. To ważne, bowiem już kilkuprocentowe zacienienie ogniwa może doprowadzić do spadku wydajności o kilkadziesiąt procent.

W gruntowych instalacjach fotowoltaicznych stosuje się stelaże wbijane, wkręcane lub osadzane na betonowych fundamentach. Dobór słupów uzależniony jest nie tylko od rozmiaru i wagi paneli, ale i składu gleby. Konstrukcja może opierać się na podwójnym lub pojedynczym rzędzie słupów. Najbardziej zaawansowanym systemem gruntowym jest osadzenie paneli na obrotowych trackerach, które poruszają się względem pozycji słońca. To jednak drogi i rzadko spotykany system montażu paneli fotowoltaicznych.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także o tym, jakie panele fotowoltaiczne wybrać do swojej instalacji fotowoltaicznej.


Sprawdź ofertę konstrukcji montażowych do fotowoltaiki.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

    Select your currency
    Złoty polski
    Euro