Kategorie

Ranking magazynów energii 2022/2023

Magazyny energii FoxESS

Lata 2022 i 2023 w branży fotowoltaicznej upływają pod znakiem magazynów energii. Magazynowanie prądu wyprodukowanego ze słońca to nie tylko sposób na uniknięcie prowizji dystrybutora, ale i zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawie prądu. Jakie zalety ma system fotowoltaiczny z zasilaniem awaryjnym? Na co zwrócić uwagę wybierając domowe magazyny energii? Ile kosztują magazyny energii współpracujące z fotowoltaiką? Jaki magazyn energii wybrać? Sprawdź nasz poradnik i ranking magazynów energii 2022 /2023.

Ogromna popularność fotowoltaiki w Polsce niezbicie pokazuje, że Polacy szukają sposobów na ochronę domowego budżetu. Rosnące ceny energii elektrycznej wręcz zmuszają do tego, by szukać alternatyw. Szczególnie mocno dotyka to przedsiębiorców, którzy nie są objęci regulacjami Urzędu Regulacji Energetyki i mogą spodziewać się wysokich podwyżek. Zgodnie z danymi Agencji Rynku Energii na koniec 2022 r. łączna moc fotowoltaiki w Polsce wyniosła 12 GW. To zarazem największy udział w całkowitej mocy OZE.

Dlaczego warto zainwestować w domowy magazyn energii?

Oprócz instalacji fotowoltaicznych w domach i przedsiębiorstwach coraz częściej pojawiają się magazyny energii. Dlaczego warto je mieć? Jednym z powodów jest możliwość przechowania nadwyżek wyprodukowanego prądu na własny użytek. W obecnym systemie opustów (net-metering), niewykorzystana energia oddawana jest do sieci, gdzie korzystają z niej inne gospodarstwa. Prosument może jednak odebrać 80% lub 70% (gdy instalacja jest większa niż 10 kWp) energii w późniejszym czasie. Sieć pełni więc rolę wirtualnego magazynu energii, ze stratą 20% lub 30%. W instalacjach hybrydowych, wykorzystujących akumulatory, nadwyżki te mogą być w pierwszej kolejności przechowywane. Pozwala to uniknąć kilkudziesięcioprocentowej prowizji dystrybutora.

To jednak tylko początek zalet magazynów energii. Ważną kwestią, zwłaszcza w kontekście możliwych blackotów i przerw w dostawie prądu spowodowanych wichurami, jest zapewnienie awaryjnego zasilania. Fotowoltaika połączona z magazynami energii sprawdza się w tej roli bardzo dobrze. Opowiednio dobrany magazyn jest w stanie zasilić cały dom przynajmniej przez kilkanaście godzin. Warto podkreślić, że sama fotowoltaika nie spełni tego zadania, nawet podczas słonecznego dnia Podczas przerw w dostawie prądu fotowoltaika on-grid, ściśle współpracująca z siecią, i tak nie działa.

Wpływ na zasadność montażu magazynów energii ma także stan sieci energetycznych w Polsce. Infrastruktura energetyczna jest przestarzałą, a tempo jej modernizacji nie nadążą za rozwojem sektora OZE. Przy dużej liczbie mikroinstalacji w momencie szczytowej produkcji prądu ze słońca może dochodzić do lokalnych przeciążeń sieci, co skutkuje odłączaniem inwerterów. Aby nie stracić możliwości dalszej produkcji prądu w godzinach największego uzysku, warto mieć w zanadrzu magazyn, który przyjmie tę energię. Najbardziej pojemne magazyny energii zostały opisane poniżej, zobacz ranking magazynów energii 2022.

Jeszcze bardziej istotne stało się to po 31 marca 2022, gdy wszedł w życie nowy system rozliczeń, czyli net-billing. Nadwyżki oddanej energii nie są obecnie przechowywane, a odsprzedawane w cenie rynkowej. W momencie niedoboru prądu prosument musi natomiast zakupić prąd za normalną stawkę. Biorąc pod uwagę, że cena zakupu prądu będzie znacząco wyższa od ceny sprzedaży, autokonsumpcja energii znacznie zwiększy opłacalność fotowoltaiki.

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Magazyn energii dla domowej fotowoltaiki dopasowywany jest nie tylko do wielkości instalacji fotowoltaicznej, ale i zapotrzebowania energetycznego domu. Pompa ciepła, elektryczne systemy podgrzewania wody, płyta indukcyjna, klimatyzacja czy duża liczba urządzeń elektronicznych wymusza zastosowanie pojemniejszych akumulatorów.

Sposób używania magazynów wpływa również na to, jaki rodzaj magazynów energii wybrać. Stosuje się bowiem różnego rodzaju akumulatory, np. żelazowe, kwasowo-ołowiowe czy litowo-jonowe, takie jak w smartfonach czy laptopach. Do pracy z fotowoltaiką najlepiej przystosowane są jednak ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4), która charakteryzują się wysoką trwałością, odpornością na głębokie rozładowanie (96%), brakiem efektu pamięci i wysoką liczbą cykli bez utraty sprawności (nawet 6-10 tys. cykli).

Dobrej jakości domowe magazyny energii do fotowoltaiki muszą mieć także niezbędne certyfikaty i atesty. Zaświadczają one o bezpieczeństwie użytkowania oraz stałości parametrów. Niektóre z nich to m.in. EN50549, NCRFG czy 62109. Aby je uzyskać, urządzenie musi mieć zabezpieczenia przeciwporażeniowe i przeciwprzepięciowe, gwarantujące bezproblemową pracę.

Ile kosztuje magazyn energii elektrycznej? Koszt pojemności 1 kWh to ok. 2-4 tys. zł. Często wybierany przez prywatnych inwestorów magazyn o pojemności 10 kWh to wydatek rzędu 20-40 tys. zł. Im lepsze komponenty oraz nowocześniejsze ogniwa, tym wyższa cena urządzenia. Najczęściej polecane przez ekspertów modele to te oparte na akumulatorach litowo-jonowych lub litowo-żelazowo-fosforanowych, charakteryzujące się wysoką wydajnością. Warto też pamiętać, że koszt inwestycji można zmniejszyć dofinansowaniami rządowymi, takimi jak Mój Prąd, Fundusz Modernizacyjny czy Agroenergia.

Ranking magazynów energii 2022 /2023

1. FoxESS

FoxESS to jeden z czołowych producentów paneli fotowoltaicznych i falowników na świecie. Oprócz klasycznych magazynów energii współpracujących z hybrydowym inwerterem firma FoxESS oferuje również urządzenia AIO (All in One), wyposażone w ładowarkę AC FoxESS. Oznacza to, że można połączyć magazyn z istniejącą już instalacją fotowoltaiczną bez wymiany falownika na nowy. Nowoczesne systemy magazynowania FoxESS AIO zaprojektowane są w taki sposób, aby współpracować z każdą marką inwerterów dostępnych na rynku.

Efektywność ładowania i wyładowania wynosi 97%, dzięki czemu straty energii są niewielkie. Wysokonapięciowy kontroler ładowania pozwala uzyskać do 6 kW ciągłego rozładowania i ładowania poprzez panele. Magazyny AIO z serii Elite zapewniają skalowaną moc do 5,8 kWh, natomiast urządzenia z serii Ultra – do 11,6 kWh. Baterie wysokonapięciowe z serii HV2600 umożliwiają rozbudowanie w systemie szeregowym magazynu do 20,8 kWh. Dzięki instalacji plug & play zakładanie modułów jest proste i tanie.

Magazyny energii FoxESS
Magazyny energii do domowej fotowoltaiki FoxESS. System magazynowania energii AIO. Nr 1 w rankingu magazynów energii 2022 w Solmix hurtownia fotowoltaiczna

2. Alpha ESS

Magazyny energii niemieckiej firmy Alpha ESS cieszą się dużą renomą i to nie bez przyczyny. Założone w 2012 roku przedsiębiorstwo jest dziś jednym z liderów wśród wytwórców urządzeń magazynujących prąd. Magazyny Alpha ESS przechowują rocznie nawet 1 GWh energii z OZE. Przedsiębiorstwo wspiera także transformację energetyczną w wielu krajach, co w Polsce ma szczególne znaczenie. Ranking magazynów energii 2022 /2023 – numer 2 na naszej liście!

System magazynowania energii AlphaESS Smile
System magazynowania energii AlphaESS Smile.

W asortymencie Alpha ESS znajdziesz najnowocześniejsze magazyny energii oparte na najlepszych dostępnych ogniwach, czyli tych wykonanych w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej. Baterie LiFePO4 cechują się wysokim bezpieczeństwem użytkowania, głównie za sprawą mniejszego ryzyka przegrzania. Producent oferuje 5 lat gwarancji na urządzenie i 10 lat gwarancji wydajności ogniw. Szacowana żywotność magazynu energii to 20 lat. Szczególnie warta polecenia jest seria SMILE, wyposażona w system inteligentnego zarządzania energią w domu.

Alpha ESS akumulatory do fotowoltaiki
Akumulatory do fotowoltaiki od Alpha ESS. Drugie miejsce w rankingu 2022.

3. SolaX

Jeśli poszukujesz kompletne rozwiązanie, z doskonale współpracującym magazynem energii oraz inwerterem, system firmy SolaX może być najlepszą odpowiedzią. Urządzenia chińskiego producenta cechują się dobrym stosunkiem ceny do jakości i w większości przypadków zapewniają zasilanie awaryjne. SolaX oferuje dwa rodzaje akumulatorów: T30 o pojemności 3 kWh i T58 o pojemności 5,8 kWh. Producent podaje pojemność nominalną, dlatego przed inwestycją warto przeliczyć ją na moc użyteczną, wynoszącą ok. 90% pojemności nominalnej. Magazyn o pojemności nominalnej 5,8 kWh może w rzeczywistości oddać ok. 5,22 kWh – pozostałe 10% jest zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem.

Magazyny energii Solax
Magazyny energii Solax. 3 miejsce w rankingu magazynów energii 2022

A gamie producenta znajdziesz m.in. falowniki SolaX Power X1 i X3, banki energii SolaX Slave Pack H 115500 i Solax Master Pack T-Bat H58, a także ładowarki AC – Solax AC Charger X1 i X3. Kompleksowa usługa firmy pozwala oszczędzić nie tylko pieniądze, ale i miejsce w pomieszczeniu gospodarczym. Oferta chińskiego producenta jest szczególnie korzystna w momencie inwestowania od razu w kompletną instalację fotowoltaiczną z magazynem energii. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet 35% kosztów (względem rozbudowy fotowoltaiki o bank energii).

4. BYD

BYD to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm w branży akumulatorów. Produkuje nie tylko domowe magazyny energii, ale i baterie do smartfonów, samochodów elektrycznych czy autobusów. Ogromne doświadczenie i pozycja lidera sprawiają, że akumulatory do domowych banków energii firmy BYD są stosunkowo niedrogie. Warto jednak pamiętać, że założona w 1995 roku firma produkuje same baterie, bez osprzętu w postaci falownika, ładowarki AC czy nawet inwertera baterii. Aby uzyskać kompletny magazyn energii wraz ze sterowaniem, trzeba połączyć akumulatory BYD z kompatybilnym osprzętem. Współpracujące urządzenia znajdziesz w asortymencie firm: Victron, GoodWe, Solis, Schneider, Selectronic, SMA oraz Studer. Biorąc pod uwagę fakt, że żywotność i bezpieczeństwo baterii to kluczowe czynniki, warto rozważyć takie połączenie. Dobranie najlepszych komponentów nie jest dla doświadczonej firmy instalatorskiej żadnym wyzwaniem.

System do magazynowania energii z fotowoltaiki od BYD
System do magazynowania energii z fotowoltaiki od BYD. Czwarte miejsce w rankingu magazynów energii 2022

5. PylonTech

Na piątym miejscu rankingu znalazły się magazyny energii PylonTech. To doświadczona firma z siedzibą w Szanghaju, która od 2009 roku oferuje rozwiązania z zakresu przechowywania energii. Największym przełomem dla marki był jednak rok 2013, w którym spółka zaangażowała się w rozwój innowacyjnych aplikacji dla globalnego rynku ESS. 30 grudnia 2020 spółka PylonTech zebrała na giełdzie 2 miliardy CNY, jako pierwsza firma z branży banków energii.

Magazyny PylonTech dobrze współpracują z domowymi instalacjami fotowoltaicznymi, a do ich głównych zalet należy łatwość instalacji, doskonała współpraca z falownikami, a także możliwość instalowania na zewnątrz. PylonTech produkuje także magazyny skierowane do przedsiębiorstw, współpracujące z wysokimi napięciami. Flagowa seria magazynów oparta jest o wiodącą technologię LiFePO4, gwarantującą najdłuższą żywotność. Modułowy system magazynowania pozwala na dowolną konfigurację. Warto zaznaczyć, że PylonTech jest pierwszym producentem magazynów energii, który przeszedł najbardziej rygorystyczny standard certyfikacji na świecie – 2Pfg 2511 oraz VDE-AR-E 2510-50. Normy VDE i TUV Rheinland określają parametry dotyczące bezpieczeństwa, trwałości, konserwacji, zarządzania energią, eksploatacji a także ochrony środowiska, a zatem są najbardziej kompleksowe.

Baterie do fotowoltaiki Pylontech
Baterie do fotowoltaiki Pylontech. Piąte miejsce w rankingu magazynów energii 2022 w hurtowni fotowoltaicznej Solmix.

Planując zakup magazynów energii dla domowej instalacji fotowoltaicznej postaw na sprawdzone, bezpieczne rozwiązania. W hurtowni Solmix znajdziesz gotowe zestawy fotowoltaiczne, przygotowane przez specjalistów. Oprócz paneli PV, inwerterów i magazynów energii znajdziesz również stacje ładowania pojazdów, konstrukcje montażowe czy zabezpieczenia, które pozwolą Ci cieszyć się własnym prądem ze słońca.


Chcesz wiedzieć jak dobrać magazyn energii? Napisz do nas! Sprawdź ceny magazynów energii do fotowoltaiki.

    Select your currency
    Złoty polski
    Euro