Kategorie

Ranking falowników fotowoltaicznych 2021/2022 - top5 inwerterów Solmix

Ranking falowników fotowoltaicznych 2022/2023

ranking inwerterów fotowoltaicznych 2023

Falownik to serce każdej instalacji fotowoltaicznej. Od jakości falownika zależy nie tylko ilość wyprodukowanej ze słońca energii elektrycznej, ale i bezpieczeństwo domowej instalacji. Bez falownika instalacja PV nie może działać, dlatego warto wybrać urządzenie trwałe, pracujące niezawodnie przez cały okres żywotności paneli. Oto ranking falowników fotowoltaicznych 2022/2023.

Czym jest falownik w instalacji fotowoltaicznej?

Powodem, dla którego falownik (zwany również inwerterem) jest niezbędny w instalacji fotowoltaicznej, jest konieczność przemiany prądu. Prąd stały (DC), produkowany w modułach fotowoltaicznych, musi być przekonwertowany do używanego w domowych instalacjach prądu przemiennego (AC). Wysokiej klasy inwerter nie tylko przekształca prąd, ale i dba o jego prawidłowe parametry. Stabilna sinusoida 230/400 V 50 Hz zapewnia domowym urządzeniom elektrycznym bezpieczeństwo działania i nie skraca ich żywotności.

Od jakości inwertera zależy także to, jak wiele prądu uda się uzyskać. Wbrew pozorom nie jest to uzależnione jedynie od aktualnych warunków pogodowych czy całkowitej mocy paneli. W dużej mierze podyktowane jest to sprawnością zastosowanego falownika. Co ważne, chodzi tu nie tylko o zdolność do przetwarzania energii szczytowej, ale i szerokiego okna produkcji prądu. Im wcześniej w ciągu dnia falownik zacznie produkować energię i później zakończy działanie, tym więcej prądu uda się wyprodukować. W polskich warunkach może to mieć większe znaczenie niż uzysk w kilku najbardziej słonecznych dniach roku.

najlepsze falowniki fotowoltaiczne w 2021
Ranking falowników fotowoltaicznych 2022/2023 – TOP 5 falowników wg Solmix Hurtownia fotowoltaiczna

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru falownika?

Parametry falownika fotowoltaicznego są bardzo ważne, ale punktem wyjściowym jest zawsze renoma producenta. To od jakości wykonania i zabezpieczenia urządzenia zależy to, w jaki sposób będzie ono działało. Inwerter powinien zachowywać swoje parametry przez wiele lat, dlatego nie warto kierować się jedynie liczbami. Testy wydajności, niezawodności i skuteczności, poparte pozytywnymi doświadczeniami instalatorów oraz użytkowników, mają bardzo duże znaczenie. W naszym rankingu uwzględniliśmy najlepszych producentów, których urządzenia sprawdziły się w rzeczywistym użytkowaniu. Zobacz ranking falowników fotowoltaicznych 2022/2023.

Ważne cechy falownika do instalacji fotowoltaicznej:

 • Moc inwertera – powinna wynieść ok. 80-95% całkowitej mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Nominalna moc falownika określa ilość mocy, jaką jest w stanie oddać do sieci energetycznej. W domowych instalacjach użytkowane są najczęściej inwertery o mocy od 1,5 do 10 kW, jednak w niektórych przypadkach potrzebne będzie mocniejsze urządzenie.
 • Sprawność inwertera – efektywność działania inwertera określana jest procentowo. Sprawność falownika mówi nam o tym, jaka ilość wyprodukowanego przez panele prądu stałego przekształcana jest na prąd przemienny. Współczesne modele osiągają ok. 98% sprawności. Pozostałe 2% to straty energii w postaci ciepła.
 • Ilość urządzeń MPPT – MPPT (ang. Maximum Power Point Tracker) to urządzenie umożliwiające śledzenie maksymalny punkt mocy paneli fotowoltaicznych. Dzięki niemu instalacja może działać sprawniej i wytworzyć nawet 20% więcej prądu. Połączone szeregowo panele z instalacji PV podłączane są pod jedno urządzenie MPPT, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie kilku (najczęściej dwóch) urządzeń. Dotyczy to zwłaszcza instalacji rozłożonych na różnych połaciach dachu, np. wschód-zachód.
 • Funkcja chłodzenia – falownik nagrzewa się podczas pracy, co jest źródłem strat energii. Konieczne jest więc zastosowanie chłodzenia (konwencyjnego lub aktywnego) oraz zamontowanie inwertera w przewiewnym miejscu. Podczas zakupu warto sprawdzić, jaki jest maksymalny poziom głośności wentylatora chłodzącego.
 • Gwarancja – im dłuższa gwarancja producenta, tym lepiej. W zależności od producenta falowników wynosi najczęściej od 5 do 12 lat. W większości przypadków możliwe jest jednak odpłatne przedłużenie gwarancji i to nawet do 25 lat. Oprócz okresu gwarancji liczy się także szybkość i bezproblemowość procedury.
 • Zabezpieczenia i ochrona – na bezpieczeństwo użytkowania instalacji największy wpływ mają zastosowane zabezpieczenia przeciwporażeniowe i przeciwprzepięciowe. Równie istotna jest odporność samego inwertera na warunki zewnętrzne. Standardem jest klasa ochronności przed wodą i pyłem IP65. Najbardziej wytrzymałe modele mają ochronę IP66.
 • Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej – nowoczesne falowniki umożliwiają monitorowanie produkcji prądu na smartfonie. Ułatwia to kontrolę aktualnej pracy instalacji, a także śledzenie archiwalnych zapisów. Nagły spadek produkcji energii może oznaczać, że panele PV wymagają czyszczenia.

Przed zakupem upewnij się, czy falownik ma niezbędne certyfikaty. Wyróżnia się tutaj zgodność z dyrektywami unijnymi: 2014/35/UE i 2013/30/UE, a także polskimi normami: VDE 0126-1-1 i VDE AR-N-4105.

Ranking inwerterów fotowoltaicznych 2022/2023

1. Huawei

Inwertery światowego potentata w branży fotowoltaicznej cieszą się wyjątkowo dużą popularnością, dlatego pierwsze miejsce w rankingu jest całkowicie zasłużone. Falowniki marki Huawei, wykorzystujące ponad trzydziestoletnie doświadczenie, to gwarancja jakości i trwałości. Urządzenia objęte są 10-letnią gwarancją, którą można przedłużyć do 20 lat. Chiński producent znany jest przede wszystkim z niezawodności, a także wdrażania inteligentnych systemów zarządzania energią. Na plus warto zaliczyć wygodę monitorowania produkcji energii, a także atrakcyjną stylistykę inwerterów.

Huawei logo
Falowniki fotowoltaiczne HUAWEI nr 1 w rankingu falowników 2023

2. FoxEss

Wysoką pozycję w rankingu uzyskały również falowniki FoxEss. Marka ta znana jest nie tylko z produkcji doskonałych inwerterów, ale również magazynów energii. Dzięki temu falowniki FoxEss są gotowe do rozbudowy o urządzenia magazynujące prąd. W Polsce firma działa od stycznia 2021, jednak już zdążyła zdobyć zaufanie instalatorów. Najczęściej wymienianą zaletą jest bardzo cicha praca urządzenia, przez co falownik może być zamontowany nawet w pobliżu sypialni czy salonu. Na uwagę zasługuje długa gwarancja – 12 lat.

FoxESS logo
Falowniki FoxESS nr 2 w rankingu falowników 2021

3. Sofar Solar

Sofar Solar to jeden z 5 największych chińskich eksporterów falowników. Szczególną popularnością założona w 2012 roku marka cieszy się w Azji, jednak od kilku lat prowadzi szeroką ekspansję w Europie. Na użytek prywatny firma oferuje falowniki o mocy od 1 kW do 7,5 kW. Do zastosowań komercyjnych dostarczane są natomiast inwertery o mocy od 10 kW aż do 255 kW. W gamie producenta dostępne są również inwertery hybrydowe o mocy od 3 do 20 kW. Wydajność urządzeń Sofar Solar to 98%.

Sofar Solar logo
Inwertery Sofar solar nr 3 w rankingu falowników 2023

4. Fronius

Austriacka firma Fronius działa od 1945 roku. Wyróżnia się jakością premium, a także wzorową obsługą klienta, co ma znaczenie w przypadku gwarancji. Niestety, standardowo w Polsce wynosi ona jedynie 5 lat. Możliwe jest jednak odpłatne przedłużenie gwarancji do 20 lat. Inwertery Fronius, oferowane od 1992 roku, cechują się dużą niezawodnością i dobrze znoszą upływ czasu oraz pracę w trudnych warunkach. W testach niezawodności PVEL 2019 falowniki austriackiej marki otrzymały nagrodę TOP PERFORMER.

Fronius logo
Inwertery Fronius nr 4 w rankingu falowników 2023

5. SolarEdge

Piąte miejsce w rankingu zajęły falowniki izraelskiej firmy SolarEdge. Przedsiębiorstwo znane jest z popularyzacji optymalizatorów mocy, na które oferuje 25 lat gwarancji. Same inwertery objęte są natomiast 12-letnim okresem ochronnym, z możliwością przedłużenia do 20 lub 25 lat. Na uwagę zasługuje wysoka sprawność inwerterów rzędu 99%, uzyskana dzięki optymalizatorom podpiętym do każdego panelu. Ograniczają one straty wynikające z zabrudzenia czy zacienienia paneli. Minusem tego rozwiązania jest bardziej skomplikowana konstrukcja, co może wpłynąć na niezawodność.

SolarEdge logo
SolarEdge nr 5 w rankingu falowników 2023

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także o tym, jakie panele fotowoltaiczne wybrać do swojej instalacji fotowoltaicznej.


Zapytaj o ofertę hurtową falowników fotowoltaicznych.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

  Select your currency
  Złoty polski
  Euro