Kategorie

Ile wynoszą dopłaty do samochodów elektrycznych? Sprawdzamy!

ładowarki do samochodów elektrycznych

Pierwsza edycja naboru wniosków o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych w Polsce nie cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. Głównym powodem były zbyt wysokie ceny elektryków na polskim rynku i jednocześnie wprowadzony przez NFOŚiGW limit ceny samochodu, który niejako wymuszał zakup najtańszej i uboższej wersji. Dodatkowo zainteresowani programem dopłat do elektryków musieli najpierw zainwestować własne oszczędności, aby móc otrzymać dopłatę.

Mój elektryk – dotacje do samochodów elektrycznych

12 lipca 2021 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Mój elektryk” polegających na zakupie pojazdu zeroemisyjnego kategorii M1 przez osoby fizyczne. Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji można składać do 30.09.2025 r. jednak nie dłużej niż do wyczerpania alokacji środków. Budżet naboru wynosi do 100 000 000 zł. Celem programu jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie poprzez wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych.

Jaka jest wysokość dotacji do samochodów elektrycznych?

Dotacja do samochodów elektrycznych w Polsce wynosi nie więcej niż 18 750 zł lub nie więcej niż 27 000 zł w przypadku osoby fizycznej posiadającej kartę dużej rodziny (w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j.: Dz. U. 2020, poz. 1348, z późn. zm.)).

Koszt zakupu (cena pojazdu) pojazdu zeroemisyjnego nie może przekroczyć 225 000 zł (nie dotyczy osoby fizycznej posiadającej kartę dużej rodziny).

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Każdy z nas zapewne zastanawia się ile kosztuje oraz ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego. Odpowiedź na te pytania może przysporzyć wielu problemów, dlatego śpieszymy z odpowiedziami.

Samochód elektryczny możemy ładować za pomocą ładowarki samochodowej na stacjach ładowania samochodów lub korzystając z własnej ładowarki samochodowej w swoim domu. Najdroższą opcją jest ładowanie elektryka na ogólnodostępnych publicznych stacjach ładowania, gdzie koszt wynosi średnio w granicach pomiędzy 1,80 do 2,30 zł za 1 kWh. Koszt pełnego naładowania akumulatora, którego pojemność wynosi 50 kWp, może wynieść jednorazowo ok. 90 do 115 zł.

Najbardziej ekonomiczną opcją dla właścicieli samochodów elektrycznych jest ładowanie akumulatorów za pomocą przydomowych ładowarek. Średnia cena zakupu 1 kWh energii elektrycznej w Polsce wynosi obecnie ok. 0,68 zł (z opłatami dystrybucyjnymi). W takim przypadku pełne naładowanie samochodu będzie nas kosztowało 34 zł.

W najlepszej sytuacji są właściciele paneli fotowoltaicznych, którzy produkują własną darmową energię elektryczną. Prąd z fotowoltaiki mogą wykorzystać nie tylko do ogrzewania zimą pomieszczeń swojej nieruchomości, zasilenia sprzętu AGD czy RTV, ale również aby naładować samochód. Instalacja fotowoltaiczna w domu sprawia, że bardzo szybko rośnie stopa zwrotu z inwestycji w samochód elektryczny. Ograniczamy wysokie wydatki na zakup paliwa czy oleju napędowego oraz zakupu prądu od sprzedawcy energii elektrycznej. Warto zwrócić uwagę, że samochód elektryczny możemy naładować prądem zmiennym, czyli takim, jakie mamy w gniazdkach. Takie ładowanie jednak jest często czasochłonne. Aby móc ładować elektryka szybko, a dzięki czemu oszczędzać czas i jednocześnie zwiększyć zasięg podróżowania, możemy skorzystać z ładowarki samochodowej czy własnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Takie urządzenia znajdują się w ofercie hurtowni fotowoltaicznej SOLMIX.

Własna instalacja fotowoltaiczna oraz stacja ładowania elektryków – to bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza w momencie zapowiadanych na 2022 rok drastycznych podwyżek cen energii elektrycznej w Polsce.

Select your currency
Złoty polski
Euro